11 kwietnia 2017 roku dzieci z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie wystąpiły w sali widowiskowej „Stodoła’’ w Gąsawie przedstawiając montaż słowno-muzyczno-taneczny zatytułowany „Wielkanoc na ludową nutę’’. Wystąpiły dzieci z wszystkich grup wiekowych w strojach ludowych odpowiednio dobranych do piosenek, tańców i wierszy. Przedszkolaki złożyły świąteczne życzenia wszystkim mieszkańcom Gąsawy i zaproszonym gościom przybyłym na tą uroczystość oraz wręczyły upominki w formie wielkanocnych babeczek.

więcej zdjęć

11 kwietnia 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs przedszkolny na najciekawszy instrument muzyczny wykonany z materiałów do wtórnego wykorzystania. Dzieci z każdej grupy wiekowej zostały nagrodzone trzema miejscami i dwoma wyróżnieniami. Ponad to były dwie nagrody grand-prix w grupie „Biedronek’’ i „Krasnali’’. Wszystkie dzieci, które brały udział w tym przedsięwzięciu otrzymały dyplomy i drobne upominki. GRATULUJEMY.

więcej zdjęć

Dnia 7 kwietnia 2017 roku dzieci z grupy „Misiów’’ wraz z wychowawczynią wybrały się na wycieczkę do zaprzyjaźnionej szkoły w celu zobaczenia wystawy zwierząt i ptaków gospodarstw. Przedszkolaki miały możliwość obserwacji pod mikroskopem owadów i roślin. Dodatkową atrakcją były zajęcia w salach językowych gdzie poznały stroje i powitania w językach angielskim, niemieckim i holenderskim. Oprócz tego zobaczyły krótki film o Tadku Niejadku po czym zostały poczęstowane smakołykami.

więcej zdjęć

6 kwietnia 2017 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Niepublicznych w Janowcu Wielkopolskim odbyła się VII Powiatowa Prezentacja Stołów Wielkanocnych. Koordynatorkami wydarzenia były panie z janowieckiego Koła Gospodyń Wiejskich na czele ze swoją szefową Krystyną Wiśniewską.

04.04.2017r z okazji Dnia Marchewki grupa „Słoneczek” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie gościła króliki. Pani Karolina opowiedziała dzieciom jak należy opiekować się zwierzakami, jakie są ich ulubione przysmaki oraz jak można się z nimi bawić. Przedszkolaki chętnie, ale zarazem delikatnie głaskały i obserwowały zachowanie gości.

więcej zdjęć

Od 27.03 do 31.03. 2017 r. rodzice z grupy „Misiów” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie prezentowały zwierzęta i ptaki domowe. Dzieci miały możliwość opieki nad nimi przez kilka dni w przedszkolu. Dzięki temu nauczyły się odpowiedzialności. Dzieci bardzo cieszyły się z przybyłych pupili.

więcej zdjęć

Dnia 31.03.2017 r. w grupie „Misiów” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie odbyły się zajęcia eksperckie z hodowli rasowych królików. Państwo Krygier zapoznali dzieci z fachową opieką nad królikami. Dzieci miały możliwość samodzielnego karmienia, czesania oraz sprawdzania długości uszu zwierzątek.

więcej zdjęć

29.03.2017r. Przedszkole Samorządowe w Gąsawie odwiedził Teatr Vaśka z Torunia z przedstawieniem pt. „Pinokio”. Dzieci bardzo entuzjastycznie powitały aktorów i z wielkim zaciekawieniem oglądały przedstawienie. Teatralne marzenie zostało zrealizowane z inicjatywy Radnego Powiatowego pana Wojciecha Szczęsnego, który ufundował dzieciom miłe chwile z teatrem.

więcej zdjęć

Przedszkolacy z grupy Zajączki udali się do kwiaciarni Storczyk na wiosenne zakupy. Dzieci poznały pracę pani Karoliny , która jest kwiaciarką i opowiadała o roślinach. Przedszkolacy dowiedzieli się jak należy dbać o kwiatki, które wybraliśmy do naszego kącika przyrody. Dzieci zadawały też pytania związane z roślinami , które posiadają w domu. Pani kwiaciarka cierpliwie odpowiadała na każde pytanie. Do przedszkola dzieci wróciły z koszem kwiatów, które posadziliśmy w naszym kąciku przyrody. Na pamiątkę miłego spotkania Zajączki otrzymały od Pani kwiaciarki baloniki i słodkości.

więcej zdjęć

22 marca 2017 r. grupa dziewczynek z grupy „Krasnali” wraz z wychowawczynią z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie wybrała się do Żnińskiego Domu Kultury na Powiatowy Przegląd „Witajcie w Brzechwolandii”. Dziewczynki wcieliły się w postacie z wiersza Jana Brzechwy pt. „Hipopotam”, za które otrzymały wyróżnienie.

więcej zdjęć

W ramach tematu tygodnia ,,Domowi przyjaciele" 17.03.2017r grupę „Słoneczek” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie odwiedził pan weterynarz. Opowiedział dzieciom na czym polega jego praca oraz uświadomił, że zwierzęta, tak jak ludzie, też chorują i cierpią, a czasem wymagają pomocy i leczenia. Dzieci dowiedziały się jak opiekować się psami, kotami i innymi zwierzętami, jak poznać kiedy zwierzak jest chory i kiedy przyprowadzić go do weterynarza. Pan weterynarz przyniósł ze sobą podstawowy sprzęt lekarski -stetoskop oraz strzykawki. Atrakcją spotkania było poznanie kota o imieniu Toudi, który przybył wraz z weterynarzem. Dzieci przez moment mogły wcielić się w rolę lekarza badając futrzastego gościa.

więcej zdjęć

W dniu 01.04.2017r. Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie zorganizował dla dzieci i młodzieży „dzień psikusów i żartów”. Uczestnicy zabawy w czterech tematycznych bazach wykonywali zadania związane z Afryką. W pokoju „Przygód i podróży” uczestnicy zabawy szukali ukrytego listu w butelce, odczytywali z mapy współrzędne geograficzne oraz na podstawie filmu „W pustyni i w puszczy” rozwiązywali rebusy. W kolejnej bazie zorganizowany został sprawnościowy tor przeszkód. Następnie w pokoju „ŚWIAT BAJEK” uczestnicy mieli za zadanie narysować postacie z bajki, ułożyć puzzle oraz odgadnąć tytuły bajek. Ostatnim punktem zabawy było odszukanie banknotów i monet ukrytych w zakamarkach STODOŁY

więcej zdjęć

Rokrocznie wraz z początkiem wiosny zauważalnie wzrasta liczba pożarów spowodowanych wypalaniem łąk i nieużytków. Technika ta, stosowana w prymitywnych kulturach rolniczych w dalszym ciągu niestety znajduje zwolenników. WYPALANIE TRAW JEST NIEBEZPIECZNE, BEZCELOWE, BARBARZYŃSKIE i NIEZGODNE Z PRAWEM!


Argumenty przeciwko:

W tym roku w naszym przedszkolu postanowiliśmy powitać wiosnę inaczej. Każda z grup tego dnia reprezentowała jeden kolor:

Słoneczka - kolor czerwony, Misie – kolor żółty,  Krasnale- kolor biały, Biedronki- kolor zielony, Zajączki- kolor pomarańczowy.

Przedszkolacy wykonali trzy zadania związane z swoim kolorem. Zadanie kulinarne polegało na wyczarowaniu ciekawej potrawy z trzech podanych owoców lub warzyw w danym kolorze. Zadanie plastyczne- dzieci miały przygotować plakat i hasło reklamujące produkty w danym kolorze. Trzecie zadanie- przygotować element stroju dla marzanny w kolorze swojej grupy.

Potrawy oceniało jury w składzie: Dyrektor Pani Zofia Brzykcy, Intendent Pani Renata Superczyńska, Szef kuchni Pani Emilia Jługa

I miejsce dla Słoneczek za ciekawy smak sałatki czerwonej

II miejsce dla Zajączków za połączenie sałaty i owoców

III miejsce dla Misiów za szaszłyk serowo- paprykowy

Wyróżnienie dla Krasnali za pastę twarogową oraz Biedronek za koktajl z kiwi.

Wszyscy otrzymali medal super kucharza i maskotkę. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie z marzanną i okrzyk na powitanie wiosny.

więcej zdjęć

Dzieci z grupy przedszkolnej Zajączki w czwartek 16.03.2017r. obchodziły swoje urodziny. Z tej okazji rodzice przygotowali dla swych pociech muzyczną inscenizację bajki pt. Jaś i Małgosia. Była to wspaniała niespodzianka urodzinowa, która sprawiła małym jubilatom wiele radości i zaskoczenia. Przedszkolacy zobaczyli swych rodziców w innej, niecodziennej roli. Po występie dla aktorów były gromkie brawa i kwiaty. W drugiej części spotkania urodzinowego był tort, prezenty od Pani dyrektor, rodziców , wychowawcy i słodka biesiada. Urodziny zakończyły wspólne zabawy integracyjne i pląsy przy muzyce.

Obsada bajki: Małgosia - Pani Joanna Grupa, Jaś - Pani Joanna Gwit, Mama - Pani Kinga Fletka, Drwal - Pani Sylwia Krzyżanowska, Czarownica - Pani Kinga Kurek, Wilk- Pani Sandra Rozwarska, Narrator - Pani Sylwia Krzyżanowska

Wiosenny kącik przyrody Grupa Krasnali zaprosiła do przedszkola na „Zajęcia eksperckie” rodziców (p. Monikę Kalembę i p. Martę Lewandowską), którzy uczyli jak prawidłowo sadzić i siać wybrane rośliny. W kąciku przyrody pojawiły się donice z posadzoną fasolką, grochem i cebulką. Rodzice omówili jakie należy prowadzić prace pielęgnacyne by rośliny rosły i rozwijały się prawidłowo. Krasnale ustaliły dyżury i doglądają małego przedszkolnego ogródka.

więcej zdjęć

Grupę Zajączki odwiedził myśliwy Pan Piotr Rożek, który opowiadał o potrzebie dokarmiania ptaków i zwierząt leśnych w czasie zimy – podsumowanie akcji. Przedszkolacy przez cały sezon zimowy dokarmiały ptaki w ogrodowym karmniku. Dzieci dzieliły się z gościem zdobytą wiedzą, zadawały też pytania. Zdobytą wiedzę zweryfikowały rozwiązując wspólnie z gościem zagadki słowne i zadania grafomotoryczne.

więcej zdjęć

W czwartek 23 marca w gminnym Centrum Kultury „Stodoła” w Gąsawie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Z testami przygotowanymi przez pracownika Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie - brygadiera Waldemara Ulatowskiego, zmierzyli się uczniowie ze szkół w Gminie Gąsawa. Najwyższym poziomem wiedzy z dziedziny ochrony przeciwpożarowej wykazali się: - w kategorii szkół podstawowych Julia Stawicka, Hubert Gęsicki, Alan Jagodziński - w kategorii gimnazjum Marcin Juchniewicz, Krystian Budzyński, Hubert Wojcieszak - w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Paulina Bolewska, Bartosz Niespodziany, Damian Chmiel. Wezmą oni udział w etapie powiatowym konkursu, który zaplanowano na 11 kwietnia w Lubostroniu. Uczniowie otrzymali z rąk Wójta Gminy Gąsawa cenne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

więcej zdjęć

Już po raz dwunasty dnia 11 marca 2017 roku odbył się Powiatowy Turniej Sportowy ,,Sprawny przedszkolak”. Organizatorem było Przedszkole Samorządowe w Gąsawie. Do udziału w turnieju zgłosiło się 9 drużyn. Każda z drużyn uczestniczyła w pięciu konkurencjach sportowych tj.: „BIEG PO ZDROWIE”, „WESOŁA PIŁECZKA”, „CZTERY PORY ROKU”, „MOTYLKOWY ZAWRÓT GŁOWY”, „Z KWIATKA NA KWIATEK”, podczas których mierzony był czas.

Kolejność zajętych miejsc w XII Powiatowym Turnieju ,,Sprawny Przedszkolak”:

pobierz pobierz
weryfikacja tożsamości ankietera

Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie zorganizował spotkanie z okazji Dnia Kobiet, które odbyło się w niedzielne popołudnie 12 marca w Restauracji „PRASŁOWIAŃSKA”. Po uroczystym powitaniu Pań, Wójt Gminy Gąsawa Pan Błażej Łabędzki w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy Pana Mariusza Kazika złożył wszystkim obecnym kobietom życzenia z okazji ich święta. Następnie z programem kabaretowym zatytułowanym „Heca na swojską nutę” wystąpili aktorzy z Teatru „TRÓJKA”. Wspólne świętowanie Dnia Kobiet zakończono koncertem pt. „ Pozwolił nam los” w wykonaniu Krzysztofa Filasińskiego i Joanny Wojnowskiej.

więcej zdjęć

17.02.2017 r. ramach zajęć dydaktycznych dzieci z grupy „Misie” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie wybrały się do Gabinetu Stomatologicznego w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Epoka” w Żninie Celem wizyty była pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. W czasie zajęć dowiedziały się również jak rozpoznawać dobre przybory do mycia zębów, jaki rodzaj szczoteczki i pasty jest potrzebny przedszkolakom oraz po czym poznać, że szczoteczka jest już zużyta i trzeba ją wymienić. Dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz obejrzeć wygląd i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Dowiedziały się również jak dbać o zęby, by były zawsze piękne i zdrowe. Pani doktor z niezwykłą serdecznością skontrolowała zęby odważnych przedszkolaków. Na pamiątkę spotkania wręczyła dzieciom upominki. Wizyta u stomatologa odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków, gdyż jeszcze długo opowiadały o niej w przedszkolu i z pewnością w domu. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki nie będą czuć lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę.)

więcej zdjęć

20 stycznia 2017 r. przedszkolacy z grupy ,,Słoneczek” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie w ramach zajęć dydaktycznych wybrały się do Zakładu Fryzjerskiego pani Marii Pietrzak. Pani Marylka opowiedziała dzieciom na czym polega praca fryzjera oraz pokazała wszystkie potrzebne do tej pracy akcesoria. Przedszkolacy mieli również okazję zobaczenia w jaki sposób wykonuje się profesjonalne umycie głowy oraz strzyżenie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się czasopisma fryzjerskie. Na zakończenie spotkania pani Maria obdarowała wszystkie dzieci słodkościami. ,,Słoneczka” były bardzo zadowolone z takiej wycieczki, od tej pory już żaden przedszkolak nie będzie się obawiał wizyty w salonie fryzjerskim :)

więcej zdjęć


pobierz

Dnia 25 stycznia 2017 r. w Przedszkolu Samorządowym w Gąsawie przedszkolaki ze wszystkich grup gościły Pana Policjanta, który w towarzystwie sympatycznego Dinusia opowiedział dzieci o bezpieczeństwie podczas ferii i zabaw zimowych. Dzieci z uwagą słuchały zasad i chętnie odpowiadały na pytania. Panu Policjantowi dziękujemy za przybycie i za ciekawą lekcję dotyczącą bezpieczeństwa dzieci.

więcej zdjęć

Dnia 20 stycznia 2017 r. dzieci z grupy „Misie” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie w ramach współpracy z biblioteką uczestniczyły w obchodach „Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach”. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach i na koniec zabrały swoje prace – pingwiny do domu.

więcej zdjęć

Przedszkole Samorządowe w Gąsawie obchodziło Dzień Babci i Dziadka w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury ,,Stodoła” w Gąsawie. Przedszkole gościło Babcie i Dziadków w dniach 18.01.2017r. i 20.01.2017r. na zaproszenie wnucząt. Jako pierwsze podejmowały gości dzieci z grupy Słoneczek i Misiów, a w piątek z Krasnali, Biedronek i Zajączków. Miłych gości powitała Pani Dyrektor Zofia Brzykcy. Następnie pociechy prezentowały się w występie artystycznym, po czym obdarowały dziadków kwiatkami i niespodzianką. Do występów dzieci przygotowały wychowawczynie: p. L. Górna- Woźna, p. Izabela Świtała, p. Justyna Maciejewska, p. Paulina Karalus, p. Ewa Jarocka. Oprawa muzyczna p. Mateusz Pietrzak. Po występach czas umilała dziadkom Kapela Gąsawska, którzy w tym czasie częstowali się słodkościami i kawką.

więcej zdjęć

Przedszkolacy z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie i tym razem dołączyły do WOŚP. 15 stycznia 2017r. w ,,Stodole” zaprezentowały tańce na scenie. MISIE – 4-latki pod opieką p. Lidii Górnej- Woźnej pokazały swoje umiejętności, prezentując układy taneczne do piosenek: ,,Maszerują dzieci drogą”, ,,Marsz Przedszkolaków”. ,,Krasnale” – 5-latki pod opieką p. Justyny Maciejewskiej zaprezentowały układ taneczny do piosenki ,,Boney M‘’, taniec z pomponami, taniec węgierski oraz układ do utworu ,,Dwudziestolatki”. Najstarsza grupa ,,Biedronek” – 6-latków przygotowana przez p. Paulinę Karalus, wytańczyły układy taneczne do muzyki klasycznej: ,,Szarfy”, ,,Motyle”, ,,Wstążki”.

więcej zdjęć

Impreza, którą zorganizowano z okazji 25 Finału WOŚP rozpoczęła się w Gminnym Centrum Kultury STODOŁA o godzinie 17.00 występem lokalnych zespołów.

Dnia 5.01.2017r. przedszkolacy bawili się na balu przebierańców pt. Bal jak z bajki. Dzieci oraz panie przygotowały na ten dzień specjalnie przebrania , które nawiązywały do bohaterów ulubionych bajek. Spotkać można było Czerwonego Kapturka, Śnieżkę, Krasnali, Wróżki, Rycerzy i wiele innych fantastycznych postaci. Dzieciom towarzyszyli aktorzy z teatru Vaśka -Toruń, którzy prowadzili bal . Humory dopisywały i wszyscy bawili się świetnie.

więcej zdjęć

Zgodnie z tradycją przedszkolacy wraz z swoimi paniami przygotowali przedstawienia jasełkowe dla swych rodziców oraz zaproszonych gości. Każda z grup w niepowtarzalny i urokliwy sposób przybliżała magię Świat Bożego Narodzenia. Grupy młodsze przygotowały montaż słowno-muzyczny pt. Dookoła choinki, grupa Krasnali zaprezentowała się w Bajkowej Jasełce, natomiast grupy: Biedronki i Zajączki przygotowały tradycyjne Jasełka w oprawie muzycznej. Na zdjęciach grupa Krasnali, Biedronek, Zajączków.

więcej zdjęć

Grupa Biedronek i Krasnali jak każdego roku przed świętami zabawiła się w cukierników. Zapach pieczonych pierników podkreślał świąteczną atmosferę w naszym przedszkolu. Dzieci z zapałem wykrawały i fantazyjnie dekorowały ciasteczka. Przygotowane łakocie stanowiły dopełnienie świątecznego stołu na spotkaniu z rodzicami podczas jasełek. Grupa dzieci młodszych Misie uczestniczyła na zajęciach kulinarnych w ZNS w Gąsawie gdzie również pieczono świąteczne ciasteczka.

więcej zdjęć

Dnia 21.12.2016r. w Gminnym Centrum Kultury STODOŁA zorganizowane zostało przedstawienie pt. „Ratujmy Święta” w wykonaniu dzieci i młodzieży z kółka teatralnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gąsawie. Występ wprowadził zgromadzoną publiczność w radosny świąteczny nastrój…

więcej zdjęć

 

Po raz kolejny przed świętami Bożego Narodzenia w dniu 14.12.2016 roku do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gąsawie trafiło 15 paczek świątecznych przekazanych przez uczniów Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego młodzież Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie przeprowadzili świąteczną zbiórkę artykułów żywnościowych. Przygotowane i pięknie przyozdobione paczki przez każdą klasę ZSN w Gąsawie, zostały przekazane przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gąsawie rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

więcej zdjęć

 

 

 
 

W dniu 13.12.2016r. odbyło się coroczne „Spotkanie Wigilijne z tradycją” dla osób starszych o samotnych z terenu Gminy Gąsawa w Restauracji Prasłowiańska w Gąsawie. Podczas spotkania w świąteczny nastrój zgromadzonych gości wprowadziły dzieci z Koła Teatralnego z Gąsawy, które przedstawiły bożonarodzeniowy spektakl pn. „Ratujmy święta”. Wójt Gminy Gąsawa wraz Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gąsawie złożyli serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, następnie wzajemnie podzielono się opłatkiem, wszyscy przybyli zostali poczęstowani potrawami wigilijnymi oraz otrzymali paczki świąteczne. Dodatkowo osoby starsze i samotne z terenu Gminy Gąsawa otrzymały prezenty przekazane przez uczniów Zespołu Publicznych Szkół w Gąsawie oraz od pracowników Restauracji Prasłowiańskiej Organizatorem „Spotkania Wigilijnego z tradycją” był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gąsawie. Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu i pomocy ze strony sponsorów z Gminy Gąsawa I Gminy Żnin.

więcej zdjęć

 

 

2 grudnia 2016r. w hali widowiskowej w Gąsawie odbyła się XIV OLIMPIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Uczestnikami olimpiady były osoby niepełnosprawne z gmin: Łabiszyn, Janowiec Wlkp., Rogowo, Żnin , Gąsawa. W trakcie Olimpiady odbyły się rywalizacje i konkurencje sportowe, które zostały przygotowane i poprowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego z Zespołu Publicznych Szkół w Gąsawie. Jak co roku Zawodników wprowadziła uroczyście Gąsawska Orkiestra Dęta, która zagrała koncert dla przybyłych zawodników oraz zaproszonych gości i Przedstawicieli Gmin Powiatu Żnińskiego. Po ogłoszeniu wyników i wspólnej zabawie podczas Olimpiady każdy z zawodników otrzymał podziękowanie oraz upominkową paczkę ze słodyczami. Organizatorami olimpiady był Wójt Gminy Gąsawa oraz Międzygminne Stowarzyszenie Wspierania Niepełnosprawnych Dzieci, Osób Dorosłych i ich rodzin, współorganizator: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gąsawie.

więcej zdjęć

 

 

W dniach 28.11.2016 – 06.12.2016 w Przedszkolu Samorządowym w Gąsawie odbył się międzygrupowy konkurs zbierania grosików na rzecz wzbogacenia placu zabaw. Słoiki z monetami bardzo szybko się zapełniły. 08.12.2016 zostały ogłoszone wyniki konkursu wraz z rozdaniem nagród. I miejsce i bon o wartości 100 zł zdobyła grupa „Krasnali”, II miejsce i kosz gier planszowych zdobyła grupa „Słoneczek”, III miejsce i kosz przyborów plastycznych zdobyła grupa „Misiów”, IV miejsce i kosz owoców zdobyła grupa „Biedronek”, V miejsce i kosz słodyczy zdobyła grupa „Zajączków”.

więcej zdjęć

 

 

Dnia 08.12.2016 r. Przedszkole Samorządowe w Gąsawie odwiedziła grupa znakomitych artystów z Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy. Przedszkolacy usłyszeli największe świąteczne przeboje z takich krajów jak: Polska, Francja, Walia, Anglia, Hiszpania, USA, Niemcy. Dzieci miały też okazję przedstawić swoje zdolności wokalne poprzez wspólne odśpiewanie kolędy Pójdźmy wszyscy do stajenki. Były też wspólne tańce.Wszyscy poczuli już świąteczną atmosferę.

więcej zdjęć

 

 

Jak co roku, tak i w tym Przedszkole Samorządowe w Gąsawie odwiedził wyjątkowy gość - Mikołaj. Ten niecodzienny, długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach naszych przedszkolaków. Mikołaj opowiadał dzieciom ciekawostki z jego życia, a dzieci z uwagą go słuchały. Na koniec spotkania Mikołaj rozdał dzieciom upominki. Dzieci z ogromną radością zaprosiły Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.

więcej zdjęć

 

25.11.11.2016 r. w Przedszkolu Samorządowym w Gąsawie odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola, oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Podczas uroczystości dzieci z grupy „Słoneczka”, „Misie”, „Zajączki” i „Krasnoludki” zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Razem ze swoimi kolegami i koleżankami z grupy śpiewały piosenki, recytowały wierszyki. Łącznie zostało pasowanych 28 dzieci.W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Wójt Gminy Gąsawa P. Błażej Łabędzki, Przewodniczący Komisji Oświaty P. Paweł Brzykcy, Kierownik Referatu Oświaty P. Karol Wrzesiński oraz Przewodnicząca Rady Rodziców P. Ewa Zabłocka. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom i upominki. Po części artystycznej, wszyscy goście zostali zaproszeni na tort i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

więcej zdjęć

 

  

 

Dnia 10 listopada 2016 r. w Przedszkolu Samorządowym w Gąsawie obchodzone było Święto Niepodległości. Przedszkolną akademię przygotowała i przedstawiła grupa „Krasnali” przygotowując część artystyczną, w której zapoznała wszystkich z charakterem tego bardzo ważnego dla naszego kraju święta. Centralnym punktem było wspólne, uroczyste odśpiewanie Hymnu Mazurka Dąbrowskiego.

więcej zdjęć

 

 

6 grudnia 2016r. w Gminnym Centrum Kultury „Stodoła” w Gąsawie odbyły się Gminne MIKOŁAJKI, w których udział wzięło około 200 dzieci. Podczas Mikołajkowego spotkania wystąpiły dzieci z kółka teatralnego działającego przy GOK Gąsawa w przedstawieniu pt. „Ratujmy Święta”. Po spektaklu przy dźwiękach świątecznej muzyki Mikołaj rozdał dzieciom drobne upominki. Miłe spotkanie z pewnością na długo zostanie w pamięci uczestników.

więcej zdjęć

 

 
 

24 listopada 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gąsawie obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowy Miś to symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Coralgol i inne przekazują wiedzę dzieciom na całym świecie, często je pocieszają. Dzieci z przedszkola samorządowego jak zawsze radosne i uśmiechnięte przyszły do naszej biblioteki wraz ze swoimi ukochanymi przytulankami, o których bardzo chętnie opowiadały. Każdy z misiów miał oczywiście jakieś zabawne imię. Na spotkaniu przedstawiono historię pierwszego pluszowego misia. Następnie dzieci miały możliwość przekonania się, że misie to nie tylko pluszaki, ale również bohaterowie wielu wierszyków, książek czy filmów. Czytane były fragmenty książek. Zaprezentowane zostały książki, które można znaleźć na naszych bibliotecznych półkach, a w których bohaterem jest Miś. Nie zabrakło również wspólnych zabaw oraz zajęć plastycznych podczas których dzieci kolorowały portrety różnych misiów. Dla wszystkich dzieci przygotowano słodki poczęstunek czyli „małe co nie co”

więcej zdjęć

 

 

24.11.2016r. w Gminnym Centrum Kultury „Stodoła” w Gąsawie aktorzy z Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawili sztukę pt. „Mąż umarł, ale już mu lepiej”. Pełen absurdalnego humoru i szalonych zwrotów akcji spektakl, obnażający ludzkie słabości rozbawił publiczność do łez. Miłośnicy czarnego humoru przekonali się, że planowanie zbrodni na własnym mężu nie jest proste … Wybuchy śmiechu podczas spektaklu i rzęsiste brawa po jego zakończeniu, świadczyły o pełnym sukcesie artystów.

więcej zdjęć

 

18 listopada 2016 r. we wszystkich gminach powiatu żnińskiego odbył się happening „Dzieci przeciwko przemocy”, organizowany w ramach projektu p.n. „Uczę się życia od Ciebie”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie, który skierowany jest do dzieci i młodzieży dotkniętej lub zagrożonej zjawiskiem przemocy.

18 listopada 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gąsawie –Filia Laski Wielkie odbyło się spotkanie z Panem Zbigniewem Kołbą autorem książki dla dzieci „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Pierwsza część stanowi opowiadanie – przygody Piotrusia podczas wakacyjnego pobytu u dziadka i powrocie po wakacjach do szkoły, a druga część książki zawiera mapy terenów gminnych z ciekawymi nazwami miejscowości , np. Całowanie, Rogi, Pieczarki, Jeże, Kokoszka i ich opisem. Widać, że pisarz dba o kontakt z czytelnikami. Tak było i u nas. Pierwsze lody szybko zostały przełamane. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Pisarz opowiedział wiele anegdot ze swojego życia i nie tylko. Zwrócił uwagę uczestników spotkania na to jaką rolę w życiu człowieka odgrywa sen, picie mleka, mycie rąk, zdobywanie wiedzy i przede wszystkim oczytanie. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia i zakup książek z autografem i dedykacją.

więcej zdjęć

 
 

17 listopada 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gąsawie gościł Wiesław Drabik, autor ponad 200 bajeczek dla dzieci ukazujących się od 1995 r. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Szelejewie z uwagi na ilość uczestników. Pisarz ma wspaniały dar łatwego nawiązywania kontaktu z dziećmi, potrafi świetnie skupić ich uwagę oraz zachęcić do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Opowiadał, jak powstają książki, demonstrował ilustracje i czytał swoje utwory. Zadawał też zagadki i organizował małe konkursy, w których nagrodami były jego książeczki, zakładki oraz kalendarze. Odpowiednio dobranymi fragmentami bajek i wierszyków prowokował dzieci do układania rymowanych zakończeń i wymyślania zabawnych rozwiązań. Na zakończenie rozbawieni młodzi czytelnicy ustawili się w dłuuuugiej kolejce, aby nabyć publikacje z autografem pisarza z Krakowa.

więcej zdjęć

Dnia 11 listopada w Sali „Stodoła” odbyła się Wieczornica Patriotyczna upamiętniająca 98 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczął występ młodzieży, która recytowała wiersze o Polsce. Następnie Chór Męski im. Stanisława Moniuszki ze Żnina wystąpił w koncercie pieśni patriotycznych. Wieczornicę zakończono przedstawieniem „UL” przygotowanym w ramach realizacji projektu „Pszczoły dla nas, my dla pszczół” zrealizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Przyrody „Wierzba”.

więcej zdjęć

 

 

Dnia 09.11.2016r. w Gminnym centrum Kultury „Stodoła” odbyła się premiera spektaklu „UL” przygotowanego w ramach realizacji projektu „Pszczoły dla nas, my dla pszczół”. Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie Miłośników Przyrody Wierzba w partnerstwie z Lasami Państwowymi Nadleśnictwa Gołąbki, Kołem Pszczelarzy ze Żnina oraz z gminnym Ośrodkiem Kultury w Gąsawie. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Powiatu Żnińskiego.

więcej zdjęć

 

 

 

II Przegląd Małych Form Teatralnych odbył się dnia 08 listopada 2016 w Gminnym Centrum Kultury Stodoła w Gąsawie. W imprezie udział wzięły 4 zespoły ze szkół z terenu powiatu żnińskiego. Na scenie Gminnego Centrum Kultury uczestnicy zaprezentowali spektakle teatralne, nawiązujące do tematyki ekologicznej. Jury w składzie: Maria Bleja, Marta Nadzieja i Artur Jakubowski, statuetkę „ EKO TEATRU” jednogłośnie przyznali grupie teatralnej z Gąsawy za spektakl „UL” przedstawiający życie pszczół. Najlepszą aktorką Festiwalu okazała się Natalia Hutek z Gąsawy, najlepszym aktorem natomiast Adrian Taszak z Barcina. Wszystkie grupy biorące udział w Festiwalu nagrodzone zostały pamiątkowymi statuetkami. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Miłośników Przyrody „Wierzba” oraz GOK w Gąsawie. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Gąsawa Pan Błażej Łabędzki. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Powiatu Żnińskiego.

więcej zdjęć

 

28 października 2016 r. w Gąsawie miało miejsce podsumowanie gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”. Kapituła konkursowa wyłoniła prace, które będą reprezentować Gminę Gąsawa na etapie powiatowym.

 

Dnia 5 października 2016r. przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie odwiedził Teatr Vaśka z Torunia. Spektakl pt. „Jak Jaś został przedszkolakiem” - wyraźnie określił jego tematykę. Głównym bohaterem był trzyletni chłopiec, który po raz pierwszy idzie do przedszkola. Chociaż towarzyszyła mu siostra Ola, Jaś był pełen obaw. Na szczęście pierwszy dzień w przedszkolu rozwiał wszystkie wątpliwości chłopca: przedszkole da się polubić. Przedstawienie miało na celu ukazanie najmłodszym widzom, jak ciekawe i wesołe jest przedszkolne życie. Stąd w spektaklu pojawiły się liczne sceny typowych zajęć przedszkolnych, do których włączane były dzieci z widowni. Aktorzy jak zwykle zadbali o duży ładunek humoru. Satysfakcja młodych widzów gwarantowana.

więcej zdjęć

 

 

 

Dnia 4 października 2016r. dzieci z grup „Misie”, „Krasnale”, „Biedronki”, „Zajączki” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gąsawie na zajęcia edukacyjne pt. „Jesienne dary”. Przedszkolaki bardzo aktywnie brały udział w zajęciach przygotowanych przez panią bibliotekarkę: rozpoznawały jesienne warzywa i owoce, rozwiązywały zagadki, kolorowały obrazki. Następnie wybrały się na jesienną wyprawę do sadu i ogrodu warzywnego, gdzie oglądały jesienne warzywne „okazy” oraz drzewa owocowe.

więcej zdjęć

 
 

Dnia 3 października 2016r. przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie gościły Funkcjonariuszy Policji z Komendy Powiatowej Policji w Żninie, którzy przybliżyli dzieciom tematykę szeroko pojętego bezpieczeństwa. Z pomocą filmu edukacyjnego pt. „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” dzieci uczyły się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której występują każdego dnia w rolach pieszego, pasażera czy rowerzysty. Panowie policjanci chętnie opowiedzieli przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w ruchu drogowym, w przedszkolu, w domu, czy o możliwych spotkaniach z nieznajomymi. Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym serdecznie dziękują Panom Policjantom za wizytę i usystematyzowanie wiedzy przedszkolaków.

więcej zdjęć

Dnia 30 września 2016r. dzieci z grup „Krasnale” i „Zajączki” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie wraz z wychowawcami wybrały się z wizytą do Urzędu Gminy w Gąsawie. Dzieci miały możliwość poznania nowego miejsca w ramach podsumowania tematyki „Moja miejscowość, mój dom”. Przedszkolaki na samym początku zwiedzania odwiedziły gabinet Pana Wójta, który w prezencie za miłe odwiedziny wręczył dzieciom słodkości. Następnie dzieci odprowadzone zostały kolejno po wszystkich pomieszczeniach urzędu. Wszystkim pracownikom Urzędu Gminy w Gąsawie wychowawcy serdecznie dziękują za poświęcony czas i cierpliwość w odpowiadaniu na liczne pytania naszych milusińskich.

więcej zdjęć

 

22 października 2016r. w Gminnym Centrum Kultury "Stodoła" w Gąsawie odbył się Koncert Operetkowy "W KRAINIE UŚMIECHU". Wykonawcami byli Agnieszka Wawrzyniak, Karolina Garlińska, Dawid Kwieciński, aktorzy współpracujący z teatrem muzycznym w Poznaniu. Artyści zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności światowe kompozycje, a także duety z najpiękniejszych operetek.

 

 

8 października 2016 roku w Pniewach odbył się II Pniewski Bieg Przełajowy wokół 3 Jezior. W biegu udział wzięło 89 zawodników, którzy biegli na dystansie 10 km, 5 km lub 2 km bądź szli z kijkami na dystansie 5 km. Trasa biegów przebiegała w terenie leśnym, zaś start i meta zlokalizowane były przy świetlicy wiejskiej w Pniewach.

W sobotę 01.10.2016r. w Gąsawie po raz pierwszy odbył się Festyn Rodzinny „Dzień Ziemniaka”. Zorganizowany został on przez Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie, festyn rozpoczął się o godz. 14.00. Przybyłych dzieci i rodziców powitali pracownicy GOKu przebrani w „ziemniaczane” stroje. Następnie wszyscy uczestnicy udali się nad jezioro by tam wziąć udział w wielu wesołych konkursach i zagadkach. Młodzież wzięła udział w grze terenowej. Po zakończonych zabawach i konkursach czekało na wszystkich ognisko przy którym pieczono kiełbaski i ziemniaki.

więcej zdjęć

 

 

20 września w przedszkolu w Gąsawie obchodzono Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji we wtorek na naszych milusińskich czekały ciepłe życzenia i niespodzianki. Maluszki od samego rana brały udział w zorganizowanych konkursach i zabawach tanecznych. Z okazji wyjątkowego święta przedszkolaki otrzymały słodkie smakołyki, owoce i soki. Dzieci zostały oznaczone pamiątkowymi medalami, balonami, serduszkami. Po całym dniu atrakcji szczęśliwe wracały do domu. Jeszcze raz życzymy przedszkolakom wszystkiego, co najlepsze.

więcej zdjęć

 

 

Dnia 19 września 2016 roku dzieci z grup „ Misiów”, „Krasnali”, „Biedronek” i „Zajączków” wraz z wychowawcami z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie udały się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie na XXII Festyn Archeologiczny pod nazwą „Biskupin Archeo-Fashion Week”. Dzieci z ciekawością obserwowały przygotowane pokazy strojów sprzed tysięcy lat, ozdoby i sceny z życia przodków od epoki kamienia po czasy nowożytne. Chętnie uczestniczyły podczas warsztatów plastycznych lepienia z gliny oraz nawlekania koralików na różne ozdoby.

więcej zdjęć

 

 

Dnia 14 września 2016 roku dzieci z grup „ Misiów”, „Krasnali”, „Biedronek” i „Zajączków” wraz z wychowawcami z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie udały się na wycieczkę do Państwa Sytków na piknik ekologiczny. Dzieci miały możliwość poznania zasad prawidłowego zachowania ekologicznego w życiu codziennym. Następnie odbył się piknik z różnymi atrakcjami: dmuchanymi zamkami, zjeżdżalniami, malowaniem twarzy i rąk, skokami na trampolinie itp. Ciekawostką dla maluchów okazały się zwierzęta hodowlane takie jak: owce, osiołki, kucyki, króliki, które dzieci mogły karmić i obserwować w zagrodach.

więcej zdjęć

 

Dnia 30.08.2016r. w Zielonej Szkole w Chomiąży Szlacheckiej zorganizowane zostało zakończenie półkolonii „Lato z Gokiem”. Wakacje letnie sfinansował Urząd Gminy w Gąsawie a zorganizował Gminny Ośrodek Kultury. Udział w akcji wzięło około 100 osób z Gminy Gąsawa, prócz zajęć wyjazdowych odbyły się zajęcia stacjonarne w świetlicach wiejskich.

więcej zdjęć

 

 

W sierpniu w ramach zajęć „LATO Z GOKIEM” zorganizowany został wyjazd dzieci na gokardy i do kina. Następnie odbyły się zajęcia ceramiczne i sportowe w świetlicach wiejskich w Gąsawie i Gogółkowie. Dodatkową atrakcją były podchody na terenie Gąsawy i Biskupina oraz wyjazd do Aquaparku..

więcej zdjęć

Dnia 18 sierpnia 2016 r. odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z harcerzami Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z okręgu kujawsko – pomorskiego oraz drużyn z Poznania, którzy stacjonowali na terenie gminy Gąsawa. W spotkaniu z Prezydentem RP oprócz harcerzy udział również wzięli Wójt Gminy Gąsawa Pan Błażej Łabędzki, Przewodniczący Rady Gminy Pan Mariusz Kazik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki Pan Marek Malak oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, a także Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pan Andrzej Dera oraz hm. Grzegorz Nowik. 

 

W trzecim tygodniu wakacji na dzieci biorące udział w gminnych półkoloniach czekało wiele atrakcji. Zorganizowane zostały zajęcia kulinarne pt. „Letni deser owocowy” oraz rebusy i krzyżówki związane z owocami. Następnie odbyły się zajęcia na orliku lekkoatletycznym, każdy mógł sprawdzić swoje możliwości w biegu na dystansie 200 m i skoku w dal. Kolejnego dnia odbył się wyjazd do Ośrodka Agroturystycznego w Skarbienicach, tam dzieci zapoznały się z pracą pszczelarza, degustowały produkty pszczelarskie oraz wzięły udział w zajęciach dydaktycznych „I Ty zostań archeologiem”. Tydzień zakończony został wspólną wycieczką rowerową. Wytrwali pokonali 32 km, natomiast młodsza grupa 10 km.

więcej zdjęć

  

 

 

W drugim tygodniu wakacji zorganizowana została „Żywa lekcja przyrody”, podczas której uczestnicy dowiedzieli się o życiu zwierząt akwariowych i tropikalnych. Odważni niektóre gatunki brali nawet do rąk... Podczas wakacji dzieci zwiedziły Blubry Poznańskie - Legendy w 6 D, gdzie dowiedziały się dlaczego Dwa Koziołki wskoczyły na Poznański Ratusz oraz skąd wziął się Hejnał grany z ratuszowej wieży… Zaplanowana wycieczka do ZOO z powodu złych warunków atmosferycznych zastąpiła pobyt w multikinie. Starsze dzieci zobaczyły film „ILUZJA 2”, natomiast młodsze bajkę „Gdzie jest DORY”.

W dniu 19 maja 2016 dzieci z grupy „Biedronek” i „Zajączków” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt. „Profesor zdrówko na wesoło” zorganizowanych przez Collegium Mediucum w Bydgoszczy. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały rad profesora, odpowiadały na Jego pytania oraz aktywnie uczestniczyły we wspólnych tańcach i pląsach. Kolejną atrakcją dla dzieci były zabawy w sali zabaw „Kid’s play”. Dzieci bez problemu odnalazły się w nowym miejscu i miło i przyjemnie bawiły się wykorzystując wszystkie dostępne atrakcje.

więcej zdjęć

  

 

V Przegląd- Interpretacji Muzyki Klasycznej 18 maja 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Barcinie odbył się piąty powiatowy Przegląd Interpretacji Muzyki Klasycznej. Celem przeglądu było rozbudzenie i rozwijanie wśród dzieci zainteresowań muzyką klasyczną. Organizatorem było Przedszkole nr 2 w Barcinie. Do konkursu przystąpiły przedszkolaki z powiatu żnińskiego. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grup; 3 i 4 latków pod opieką L.Górnej i S.Szafrańskiej. Uczestnicy otrzymali dyplom i zostali nagrodzeni drobnym upominkiem, a przedszkole zestawem perkusyjnym. Oprócz tego jury wyróżniło trzy przedszkola, wśród których byliśmy i my. Gratulujemy wykonawcom.

więcej zdjęć

  

Spotkanie w bibliotece Dnia 17 maja 2016 roku dzieci z grup „Biedronek” i „Zajączków” w ramach realizowanej tematyki „Lubimy książki” odwiedziły gminną bibliotekę w Gąsawie. Przedszkolaki oglądały książki i czasopisma dla dzieci, zapoznały się z księgozbiorem biblioteki. Pani bibliotekarka ugościła ich opowieściami o swoim królestwie, przeczytała bajkę oraz zachęcała do czytania i wypożyczania książek. Przedszkolaki serdecznie podziękowały za spotkanie z książką i zostały zachęcone do częstego odwiedzania tego miejsca.

więcej zdjęć

 

 

 

Dnia 11 maja 2016 r. przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie odwiedzili strażacy z OSP w Gąsawie. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska wozu strażackiego oraz poznały jego wyposażenie. Słuchały z uwagą informacji przekazywanych przez strażaków. Zabawy z wężem strażackim sprawiły im wiele frajdy - mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy. Strażakom dziękujemy za wizytę i ciekawą lekcję dotyczącą bezpieczeństwa.

więcej zdjęć

 

 

Dnia 10 maja 2016r. Przedszkole Samorządowe w Gąsawie odwiedzili specjalni goście – aktorzy z Teatru Vaśka z Torunia. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w spektaklu teatralnym dzięki życzliwości i finansowemu wsparciu Pana Radnego Powiatowego Wojciecha Szczęsnego.

Dnia 7 maja Przedszkole Samorządowe w Gąsawie po raz jedenasty zorganizowało Powiatowy Turniej Sportowy "Sprawny przedszkolak" o Puchar Wójta Gminy Gąsawa. W rozgrywkach wzięło udział 5 grup przedszkolaków z Gąsawy, Żnina, Łabiszyna i Szelejewa. Każda drużyna miała swój pseudonim.

Grudziądzka Kieszeń Sceniczna, która odbyła się 09.05.2016 roku, okazała się bardzo szczęśliwa dla Grupy Teatralnej, która działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gąsawie. W tegorocznej edycji konkursu na deskach grudziądzkiego Teatru wystawiono 14 prezentacji zespołowych w kategorii szkoła podstawowa.

 

29 kwietnia zuchy i harcerze Szkoły Podstawowej im. Wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich przygotowały występ słowno- muzyczny z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas występu odśpiewano wspólnie patriotyczne pieśni oraz przypomniano zarys historyczny tego wydarzenia.

więcej zdjęć

Święto Konstytucji 3 Maja Gąsawianie uczcili mszą świętą za Ojczyznę. W części artystycznej zaprezentowała się młodzież z ZPS w Gąsawie, harcerze z Szkoły Podstawowej im. Wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich oraz przedszkolacy z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie. Natomiast uczniowie ZSN w Gąsawie uświetnili uroczystość pokazem musztry paradnej. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.Polska i Polacy. Uroczystość zakończyła się koncertem w wykonaniu Gąsawskie Orkiestry Dętej.

więcej zdjęć

 

Dzień Flagi Gmina Gąsawa uczciła na sportowo. 30 osób uczestniczyło w Biało Czerwonym Rajdzie Rowerowym, którego trasa przebiegała przez malownicze zakątki Pałuk na odcinku 35km. Na trasie dołączyła 15 osobowa grupa dzieci i młodzieży z Obudna. Wspólnie dotarliśmy do miejsca postoju w Chomiąży Szlacheckiej "Zielona Szkoła". Na uczestników rajdu czekało ognisko, kiełbaski, jabłka, napoje. Wszyscy chętni uczestniczyli w grach sportowych lub zabawach plastycznych - malowanie flagi.

więcej zdjęć

 

W środę 27 kwietnia 2016 r. na zaproszenie Władz Samorządowych Gminy Gąsawa przybył z wizytą do Gąsawy Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Jego przyjazd poprzedziło spotkanie uczniów i mieszkańców Gminy Gąsawa zgromadzonych w hali sportowej z Panią Aldoną Polcyn i Panią Marią Kordyś – siostrami śp. ppor. Marka Uleryka oficera Biura Ochrony Rządu, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Pan Wojewoda oraz pozostali goście wzięli udział w apelu z okazji Święta Narodowego 3 Maja, przygotowanym przez młodzież Zespołu Szkół Publicznych. Następnie Pan Mikołaj Bogdanowicz nagrodził laureatów olimpiad przedmiotowych oraz złote medalistki i srebrnych medalistów Halowych Mistrzostw Polski w hokeju na trawie. Kolejnym punktem była XVII sesja Rady Gminy w Gąsawie, po zakończeniu której odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie Alei Lipowej im. Jana Pawła II poświęconej Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

więcej zdjęć

 

W dniach 19 i 26 kwietnia 2016 r. dla wszystkich Pań z terenu gminy Gąsawa, Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie zorganizował warsztaty wyrobu biżuterii. Podczas spotkań obył się również pokaz kosmetyków i makijażu.

więcej zdjęć

 

22 kwietnia 2016 r. ponad czterdzieści osób wzięło udział w Grze Terenowej po sołectwie Obudno. Na trasie gry znajdowały się do wykonania zarówno sportowe, kulinarne, jak i rozrywkowe zadania. Jedna z baz znajdowała się w OSP Obudno, tam dzieci zapoznały się ze sprzętem ratującym życie człowieka, a także z wyposażeniem wozu strażackiego. Finał imprezy odbył się w świetlicy wiejskiej, gdzie dzieci wspólnie oglądały bajkę. Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie.

więcej zdjęć

 

W dniu 17. 04. 2016 o godz. 11.00 w kościele św. Mikołaja w Gąsawie odbyła się uroczysta msza święta z okazji Jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie wzięły swój aktywny udział w uroczystości.

więcej zdjęć

 

W dniu 14.04. 2016 r. zespół „Stokrotki” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie, wziął udział w XII Powiatowym Przeglądzie pt. „Bajkowy świat przedszkolaka w tańcu i piosence”. Dzieci zaprezentowały układ taneczny do piosenek z bajki „Shrek”. Prezentacja muzyczno- ruchową nawiązująca treścią do bajki, spotkała się z dużym uznaniem komisji oceniającej wrażenia sceniczne i „Stokrotki” zajeły III miejsce. Gratulujemy!!!

więcej zdjęć

 

Dnia 14 kwietnia 2016r. w Przedszkolu Samorządowym w Gąsawie zagościł teatrzyk żywego aktora z przedstawieniem „Przygoda w Krainie Zabawy”. Dobra wróżka i Klaun z pomocą przedszkolaków próbowali odczarować królewnę zaklętą w żabę. Na swojej drodze napotkali kilka trudności. Dobra wróżka zapomniała zaklęcia a bohaterowie różnych bajek opuścili swoje bajki, by udać się do krainy zabawy i nikt nie mógł jej pomóc. Z pomocą pospieszyły przedszkolaki, tworząc wspólnie bajkową opowieść o zaklętej w żabę królewnie. Przedstawienie bardzo spodobało się dzieciom i wywołało wiele pozytywnych emocji.

więcej zdjęć

 

W dniu 13.04. 2016 r. grupa „Krasnali” i „Biedronek” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie wzieły udział w zajęciach zorganizowanych przez firmę W. Legutko. Zajęcia odbywały się na terenie sklepu BRICOMARCHE w Żninie. Pani prowadząca zajęcia przypomniała dzieciom informacje dotyczące roślin - z czego powstają, jakie występują gatunki kwiatów i warzyw a następnie wymieniła etapy sadzenia roślin. Po krótkiej rozmowie przedszkolaki otrzymały doniczki, do których wsypywały ziemię, nastepnie umieszczały w środku sadzonki, uzupełniały ziemię. Na zakończenie dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcie, a swoje sadzonki zabierały ze sobą do przedszkola. Dzieci otrzymały również nasionka do wysiewu w domu a także kolorowe balony. Dziękujemy BRICOMARCHE za możliwość uczestnictwa w zajęciach.

więcej zdjęć

 

Dnia 12 kwietnia 2016r. grupa „Zajączków” wraz z wychowawcą z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie udała się do gąsawskiej biblioteki na zajęcia z okazji Światowego Dnia Czekolady. Na dzieci czekały pyszne zadania. Wysłuchały utworów dotyczących czekoladowej tematyki, poznały czekoladowe ciekawostki i fakty, rozwiązywały słodkie zagadki, a nawet degustowały apetyczne kosteczki. Dużo radości sprawiło dzieciom wykonanie postaci „czekoladka”. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia a dobry humor dopisywał im do końca dnia

więcej zdjęć

 

Dnia 11 kwietnia 2016r. dzieci z grup „Biedronek” i „Zajączków” wraz z wychowawcami z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie udały się na wycieczkę do gąsawskiej piekarni. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, a pracownicy piekarni pokazywali sposoby zaplatania chałek, rogali, służyli informacjami na temat wypieku chleba. Mieliśmy również okazję zwiedzić ogromne magazyny z workami mąki. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Dziękujemy właścicielom i pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni.

więcej zdjęć

Dnia 8 kwietnia 2016r. przedszkolaki z grup „Biedronki” i „Zajączki” wraz z wychowawcami z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie wybrały się z wizytą do Szkoły Podstawowej w Szelejewie. Tego dnia szkołę odwiedzili również specjalni goście – drużyna zuchów i harcerzy ze Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich. Dzieci wraz z opiekunkami zaprezentowały swoją działalność, stroje oraz zaprosiły do wspólnych zabaw i pląsów.

więcej zdjęć

 

 

W dniu 1 kwietnia, kiedy kultywowane są primaaprilisowe tradycje wesołości i żartu, Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie zorganizował wspólną zabawę dla dzieci i młodzieży. 45-osobowa grupa miała za zadanie odszukać autobus, którym pojechała do kiosku po bilety wstępu na seans filmowy pt. „Tajemnice Zielonego Królestwa”, projekcja którego odbyła się w Gminnym Centrum Kultury „Stodoła” w Gąsawie.

więcej zdjęć

 

Aktorzy z Kółka Teatralnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gąsawie zaprezentowali w Nowejwsi Pałuckiej spektakl „Pasja oczami Marii Magdaleny”. O oprawę muzyczną zadbała Beata Zebel, a przedstawienie wyreżyserowały Aleksandra Misiak i Beata Jeździkowska. Stroje ufundował Radny Powiatowy, a zarazem inicjator Kółka Teatralnego Pan Wojciech Szczęsny.

więcej zdjęć

30 marca 2016 r. w salce konferencyjnej Urzędu Gminy w Gąsawie odbyło się zebranie dotyczące zakładania i funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzone przez pracownika Urzędu Gminy w Gąsawie – Agatę Rewezińską. W zebraniu udział wzięli zaproszeni goście: Pani Zofia Kozłowska - radna Rady Powiatu w Żninie i przewodnicząca Rady Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy i Pan Henryk Sobczak - Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy oraz Przewodniczący Rady Gminy w Gąsawie Pan Mariusz Kazik. W zebraniu udział wzięło 13 Pań z 4 sołectw gminy Gąsawa, które z zainteresowaniem wysłuchały przybyłych gości i zapoznały się z przygotowanymi dla nich materiałami informacyjnymi. Mamy nadzieję, że zebranie to zaowocuje powstaniem kolejnych Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Gąsawa.

więcej zdjęć

Z obchodami Świąt Wielkanocnych związane były w dawnej Polsce liczne obrzędy. Niektóre z nich w znacznie zmienionej formie przetrwały do dziś. W naszym przedszkolu kultywujemy tradycje świąteczne i co roku organizujemy uroczystość wielkanocną dla całego środowiska. W tym roku przygotowaliśmy przedstawienie ,,Wielkanoc tuż-tuż”. Z bogatej literatury zostały wybrane wiersze, piosenki oraz tańce, które najbardziej ujmowały tematem Wielkiej Nocy.

Dnia 4 marca 2016r. gościliśmy w Przedszkolu Samorządowym w Gąsawie przedstawicieli firmy „Fines” operator bankowy, którzy wraz z Panem Wójtem podarowali i wręczyli wszystkim przedszkolakom kamizelki odblaskowe. Otrzymany prezent wykorzystany będzie jako forma bezpieczeństwa podczas wyjść i spacerów dzieci.

więcej zdjęć

 

 

Dnia 21.03.2016r. Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie zorganizował „Wiosenne Poszukiwanie Wielkanocnych Jaj”. W podchodach wzięło udział 40 uczestników z tereny Gminy Gąsawa. Dzieci i młodzież została podzielona na 4 grupy, w których rozwiązywali zadania tj. wykonanie palmy wielkanocnej, poszukiwanie tajemniczej skrzyni, wykonanie zajęczego skoku w dal, złapanie uciekającego Królika za ogon, poznanie przepisu na Babkę Wielkanocną, posadzenie wiosennych kwiatów, rozwiązanie zagadek, odszukanie jajek i wykonanie z nich KOGEL – MOGEL, namalowanie podobizny Królika, wspólny taniec w stroju strażackim, przeniesienie jajka na łyżce, śpiewanie piosenek, zabawa w „Głuchy telefon”, wykonanie wielkanocnego jaja. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominek.

więcej zdjęć

 

Dnia 20.03.2016r. w Gminnym Centrum Kultury „Stodoła” w Gąsawie odbyła się „Pasja oczami Marii Magdaleny” w wykonaniu artystów uczęszczających na zajęcia kółka teatralnego działającego przy GOK w Gąsawie. Przedstawienie przygotowane zostało przez Aleksandrę Misiak i Beatę Jeździkowską. Utwory muzyczne grała i śpiewała Beata Zebel. Stroje aktorów ufundowane zostały przez Radnego Powiatowego Wojciecha Szczęsnego.

Po spektaklu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wielkanocnego na wykonanie kartki wielkanocnej techniką origami.

W kategorii klas I-III komisja przyznała nagrody następującym osobom:

 

 

Dnia 10.03.2016r. w Gąsawie odbył się Gminny Dzień Kobiet, z tej okazji dla przedstawicielek płci pięknej naszej gminy zorganizowany został koncert „Usta milczą dusza śpiewa” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego z Poznania. Po występie Pani Agnieszki Wawrzyniak i Pana Bartosza Kuczyk na scenie zaprezentowały się dzieci uczęszczające na zajęcia kółka teatralnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gąsawie. Młodzi artyści wystąpili w programie pełnym humoru zatytułowanym „Trzy słowa o kobietach”. Podczas uroczystości Wójt Gminy Gąsawa Pan Błażej Łabędzki, Przewodniczący Rady Gminy Pan Mariusz Kazik i Radny Powiatu Pan Wojciech Szczęsny złożyli z okazji „Dnia Kobiet” wszystkim obecnym Paniom życzenia.

więcej zdjęć

 

 

 

W grupie maluszków odbyły się zajęcia eksperckie, prowadzone przez rodziców , a celem wizyty było zwrócenie uwagi na problemy związane z opieką nad zwierzętami.Pan weterynarz opowiedział dzieciom, jak opiekować się psami, kotami, końmi i innymi zwierzętami, jak poznać kiedy pies, kot lub inne zwierzątko domowe jest chore i kiedy przyprowadzić go do weterynarza. Przypomniał również, jak ważne dla zdrowia pupila są szczepienia ochronne. Poznaliśmy zasady postępowania w kontakcie ze zwierzętami, aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń. Brały aktywny udział w spotkaniu zadając mnóstwo pytań, dotyczących poruszanych tematów. Wspólnie utworzyli lecznicę dla zwierząt, gdzie w roli weterynarzy pomagali zwierzętom. Spotkanie między innymi miało również na celu uzmysłowienie dzieciom, że zwierzę nie jest zabawką. I czuje, pragnie, cierpi jak człowiek.

więcej zdjęć

 

W Przedszkolu Samorządowym w Gąsawie, ja co roku, odbyły się „Urodziny Grupy ”. Grupa „Misie” świętowała swoje urodziny 15.02.2016, „Zajączki” 22.02.2016, natomiast „Biedronki” 29.02.2016. Dzień ten obfitował w wiele atrakcji. Dzieci w obecności animatora zabaw świętowały swoje urodziny. Nie zabrakło wspólnych zabaw, tańców przy muzyce, teatrzyku oraz obowiązkowego elementu każdej imprezy urodzinowej – pysznego tortu. Dzieci aktywnie i z radości brały udział we wszystkich atrakcjach. Oto kilka zdjęć z urodzin grup.

więcej zdjęć

 

 

Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe czy warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale pyszniejsze są niż słodycze. Przekonały się o tym dzieci z grupy „Misie” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie, podczas zajęć edukacyjnych z ZSP w Gąsawie. Dzieci pełne zainteresowania i z ciekawościa obserwowały przyrządzanie soku z warzyw. Degustacja wspólna zopiekunem zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów. Dzieci również przyrządziły pyszne ciastka oraz sałatkę owocową.

więcej zdjęć

 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota, dzieci z grupy „Krasnale” z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w Gminnej Bibliotece. Z tej okazji przygotowano dla dzieci wiele atrakcji i zabaw. Dzieci słuchały opowiadania a następnie odpowiadały na pytania, które zadawała im Pani Bibliotekarka. Oczywiście był również czas, przeznaczony na kocie zabawy, wśród których nie mogło zabraknąć: zwijania kłębka wełny, sznurków z myszką na czas czy też rysowania kotka, rozwiązywania zagadek o kotach oraz śpiewania kocich piosenek.. Przedszkolakom bardzo podobało się spotkanie, dzięki któremu jeszcze bardziej polubiły koty i z radością będą świętowały ich święto za rok.

więcej zdjęć

 

16 lutego w Gminnym Centrum Kultury „Stodoła” w Gąsawie odbył się I Powiatowy Turniej Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, który swym patronatem objął Wójt Gminy Gąsawa Błażej Łabędzki. Turniej składał się z dwóch części – uczestnicy musieli przedstawić wcześniej wykonaną prezentację multimedialną oraz wykazać się wiedzą podczas pisemnego testu. Inicjatorki turnieju-Katarzyna Kuchta-Tomaszewska i Aurelia Grajek z Zespołu Publicznych Szkół w Gąsawie czuwały nad koordynacją działań związanych z organizacją turnieju oraz kwestiami merytorycznymi. W jury zasiedli: Franciszek Szafrański, Lucyna Miszczak, Paweł Brzykcy i Szymon Nowaczyk. Za prezentację w kategorii szkół podstawowych największe uznanie w oczach kapituły konkursowej zdobyła Agnieszka Grajek z SP w Gąsawie, druga była Oliwia Gajda z SP nr 1 w Barcinie a trzecia Amelia Urban z SP w Lubostroniu. W kategorii gimnazjum najlepszą prezentację wykonała Joanna Piątek reprezentująca Gimnazjum w Lubostroniu, drugą lokatę zdobyła Zofia Drzewiecka z ZSZ nr 1 w Barcinie a trzecią wspólna prezentacja Agaty Popielińskiej i Martyny Nosek z Gimnazjum w Piechcinie. W teście największą wiedzą w kategorii szkół podstawowych wykazała się Agnieszka Grajek z SP w Gąsawie, która w punktacji wyprzedziła Alicję Szczęsną z SP w Gąsawie oraz Damiana Karow z SP nr 1 w Barcinie. Wśród gimnazjalistów testy najlepiej napisali Krzysztof Kowalczewski z Gimnazjum w Gąsawie, Zofia Drzewiecka z ZSz nr 1 w Barcinie oraz Krystian Budzyński z Gimnazjum w Gąsawie. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali cenne nagrody, które ufundowali: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, reprezentowany przez dr Kamilę Churska-Wołoszczak, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Senator RP Robert Gaweł, Konsul Honorowy Czarnogóry Piotr Kitta, reprezentowany przez Agnieszkę Szachtę Wójt Gminy Gąsawa

więcej zdjęć

 

 

 

 

Na gościnną Gąsawską ziemię w sobotę tj. 6.02.2016 r. zawitały morsy aby zanurzyć się w wodach naszego jeziora. 74 osoby weszły do wody przy udziale sporej grupy kibiców i sympatyków morsowania. Mimo chłodnej wody atmosfera imprezy była bardzo gorąca i wesoła. Po kąpieli uczestnicy morsowania i kibice skosztowali grochówki, upiekli kiełbaski na ognisku oraz posilili się słodkościami. Podczas Pierwszego Gąsawskiego Morsowania odbyła się jednocześnie zbiórka charytatywna na rzecz Pana Dominika Mataczyńskiego.

więcej zdjęć

 

 

 

W niedzielne popołudnie odbyło się inauguracyjne spotkanie dotyczące Programu Aktywni 50+ pod patronatem Wójta Gminy Gąsawa. Program skierowany jest do osób, które w aktywny sposób chcą spędzać czas. Zajęcia będą prowadzone pod okiem instruktorów, w każdą środę o godzinie 17tej, począwszy od lutego do czerwca2016r. Pierwsza grupa na hali widowiskowo-sportowej w Gąsawie, druga grupa na sali gimnastycznej przy oddziale przedszkolnym w Laskach Wielkich. Niedzielne spotkanie ubarwił występ dzieci z świetlicy wiejskiej z Gogółkowa, które zaprezentowały skecz pt. "Randka w ciemno". Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i zabawami integracyjnymi przy muzyce.

więcej zdjęć

 

 

Zakończył się II tydzień ferii zimowych zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie. W programie ferii znalazły się m.in. zajęcia kulinarne, plastyczno-techniczne, gry i zabawy drużynowe, warsztaty filmowe, szalona noc w Zielonej Szkole. W pierwszym dniu odbyły się warsztaty filmowe podczas których prowadzący p. Patryk Senger opowiedział dzieciom jak skonstruowana jest kamera, pokazał różne rodzaje kamer oraz nagrał krótki występ artystyczny przygotowany przez uczestników ferii.

 

Podczas tegorocznych ferii zimowych Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie zorganizował dla dzieci i młodzieży wiele atrakcji. W Pierwszym dniu wyjechaliśmy na lodowisko do Bydgoszczy oraz do kina na film pt.: „Bella i Sebastian 2”.

 

10.01.2016r. w Hali Widowiskowo – Sportowej w Gąsawie odbył się Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Gąsawa, o godz. 10.00 wyruszył „MARSZ DLA SERCA”, prowadzony przez Radnego Powiatowego p. Wojciecha Szczęsnego. Następnie rozegrany został  mecz piłki nożnej Samorządowcy kontra Gąsawscy Nauczyciele.

Dnia 06.01.2016r. w Gąsawie odbył się Orszak Trzech Króli. Pochód prowadzili Trzej Królowie ubrani w stroje nawiązujące do wydarzeń opisywanych w Ewangelii. Za nimi podążali rycerz i gwiazda wskazująca drogę do Betlejem. Orszak rozśpiewanych kolędników przeszedł ulicami Gąsawy i głosił Dobrą Nowinę o Narodzeniu Jezusa. Za Kacprem, Melchiorem i Baltazarem mieszkańcy podążali do rodziny Świętej, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus i złożyć dary; złoto, mirrę i kadzidło. Orszak spotkał na swej drodze anioły i diabły. Wszyscy uczestnicy biorący udział w pochodzie otrzymali papierowe korony.

 

W dniu 8 grudnia 2015r. za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gąsawie 16 rodzinom z naszej Gminy zostały przekazane paczki świąteczne przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Niepublicznych, którzy przeprowadzili świąteczną zbiórkę artykułów żywnościowych na rzecz rodzin z dziećmi, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Pracownicy socjalni oraz asystent rodziny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gąsawie dnia 23.12.2015r. do późnych godzin popołudniowych odwiedzili dzieci z rodzin korzystających z pomocy tutejszego Ośrodka, aby jeszcze przed Wigilią zdążyć, przekazać świąteczne paczki ze słodkościami. Łącznie przekazano 106 paczek świątecznych.

więcej zdjęć

22 grudnia uczniowie klasy III, wspierani przez harcerzy z klas IV-VI, przygotowali jasełke bożonarodzeniowią. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki, Przewodniczący Rady Gminy w Gąsawie pan Mariusz Kazik, Kierownik Referatu Oświaty, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy w Gąsawie pani Ewa Jarocka, emerytowani pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów naszej szkoły. Jasełka bożonarodzeniowa, to dobry moment na refleksję i jednocześnie znakomite wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci do występu przygotowały panie Alicja Wincenciak, Danuta Sytek i Zofia Wyzina. Po zakończeniu jasełek głos zabrała pani dyrektor Magdalena Śniadecka, która złożyła wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe. Życzenia spokoju, radości i szczęścia z okazji zbliżających się świąt i Nowego Roku złożył również Wójt Gminy Gąsawa pan Błażej Łabędzki. W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy. W kategorii klas starszych pierwsze miejsce przypadło klasie VI, drugie klasie V, a trzecie klasie IV. W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa II, przed klasą III i klasą I. Zwycięskie klasy otrzymały od organizatorów konkursu słodkie upominki.

więcej zdjęć

 
 

17 grudnia 2015r. w Szkole Podstawowej im. Wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich odbył się konkurs bożonarodzeniowy. W zawodach udział wzięły klasy IV, V i VI. Uczestnicy zabawy mieli do pokonania pięć konkurencji o tematyce bożonarodzeniowej: test wiedzy, puzzle, rysowanie choinki z zasłoniętymi oczami, pakowanie prezentu i rzut prezentem do worka. Zawodnicy do poszczególnych konkursów byli losowani spośród uczniów danej klasy. Konkurs przygotowały i poprowadziły panie Renata Karlińska i Danuta Sytek. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwało jury w składzie: pani dyrektor Magdalena Śniadecka, pani Ewa Adamska i pani Zofia Wyzina. W zabawie najlepsi okazali się uczniowie klasy V, którzy zdobyli 19 pkt., wyprzedzając klasę VI (16 pkt.) i klasę IV (15 pkt.). Warto dodać, że koledzy uczestniczących w zabawie uczniów, bardzo głośno dopingowali swoich faworytów.

więcej zdjęć

 

Przedszkole Samorządowe w Gąsawie, co roku przystępuje do akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo „NASZ DOM”. Cel Góry Grosza pozostaje od lat niezmienny – pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Każdy przynosi tyle, ile może. Te dziecięce decyzje o wrzuceniu drobnej monety są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazują, że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać. Najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Uświadamiamy naszym dzieciom, że powinniśmy być wrażliwi i nieobojętni na los innych, że powinniśmy się zjednoczyć dla wspólnego dobra, dla wspólnego celu. W akcji uczestniczyły wszystkie grupy naszego przedszkola.

W rywalizacji grupowej

  • I miejsce zajęła grupa Krasnali
  • II miejsce zajęła grupa Misów
  • III miejsce grupa Biedronek
  • IV miejsce grupa Zajączków.

więcej zdjęć

  

W dniu 15.12.2015r. odbyło się coroczne „Spotkanie Wigilijne z tradycją” dla osób starszych i samotnych z terenu Gminy Gąsawa w Restauracji Prasłowianka w Gąsawie. Podczas spotkania w świąteczny nastrój zgromadzonych gości wprowadziły dzieci z Koła Teatralnego z Gąsawy, które przedstawiły bożonarodzeniowy spektakl oraz zachęciły do wspólnego kolędowania. Wójt Gminy Gąsawa wraz Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gąsawie złożyli serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, następnie wzajemnie podzielono się opłatkiem, wszyscy przybyli zostali poczęstowani potrawami wigilijnymi oraz otrzymali paczki świąteczne. Organizatorem „Spotkania Wigilijnego z tradycją” był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gąsawie. Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu i pomocy ze strony sponsorów z Gminy Gąsawa i Gminy Żnin. .

więcej zdjęć

 

W niedzielę 13 grudnia Wójt Gminy Gąsawa Błażej Łabędzki i Przewodniczący Rady Gminy w Gąsawie Mariusz Kazik wzięli udział w uroczystościach o szczególnym wymiarze historycznym i patriotycznym. W Żninie miały miejsce obchody 34 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz 35 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zainaugurowano je mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Następnie złożone zostały wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa ku czci tych wszystkich, którzy zawsze odważnie stawali w obronie prawdy i wolnej, niepodległej Polski. Kolejnym punktem żnińskich uroczystości było wręczenie „Medali Solidarności Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego” oraz Medali Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis”. Te drugie trafiły m. in. do osób związanych z gminą Gąsawa. Otrzymali je ks. Kanonik Ryszard Kwiatkowski i Alojzy Grochowalski. Wójt Błażej Łabędzki przy tej okazji złożył na ich ręce listy gratulacyjne.

  

W dniach 4-6 grudnia z okazji Mikołajek, przeprowadzona została akcja zbiórki artykułów szkolnych przeznaczonych dla Domu Dziecka w Kołdrąbiu. Przybory zbierano podczas charytatywnych zajęć „brzuszków” prowadzonych przez Karolinę Sławińską, w ramach zajęć Zumby przy udziale instruktorów Katarzyny Kłosińskiej oraz Kris Cross Krzysztof Najrzał, podczas spotkania z Mikołajem na Gąsawskim rynku i spektaklu „Bałwankowa Opowieść”. Łącznie zebrano mnóstwo różnych artykułów szkolnych i plastycznych. 10 grudnia organizatorzy wybrali się do Domu Dziecka w celu przekazania wychowankom zebranych prezentów. Organizatorami wydarzeń byli: Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie, K.S. Sokół, Kris Cross Krzysztof Najrzał, Karolina Sławińska, Katarzyna Kłosińska. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Gąsawa Błażej Łabędzki.

więcej zdjęć

 

6 grudnia w hali widowiskowo sportowej w Gąsawie, odbyła się charytatywna ZUMBA podczas, której zbierano artykuły szkolne dla dzieci z Domu Dziecka w Kołdrąbiu. Zajęcia prowadzone były przez Katarzyna Kłosińska oraz Kris Cross Krzysztof Najrzał. Organizator: K.S. Sokół oraz Kris Cross Krzysztof Najrzał.

więcej zdjęć

Już od samego rana 7 grudnia przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych w asyście swoich pomocników przybył do Przedszkola Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które specjalnie dla Niego przygotowały. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze Dzieci powitały gości piosenką. Nawiązała się wymiana zdań. Przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że się poprawią. Wspólnie tańcząc, śpiewając wesoło się bawiły. Na koniec po zapewnieniach ,że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Mikołaj obdarował je oczywiście prezentami.

więcej zdjęć

4 grudnia 2015r. w hali widowiskowej w Gąsawie odbyła się XIII OLIMPIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Uczestnikami olimpiady były osoby niepełnosprawne z gmin: Łabiszyn, Barcin, Janowiec Wlkp., Rogowo, Żnin, Gąsawa; które rywalizowały w konkurencjach sportowych przygotowanych i poprowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego z Zespołu Publicznych Szkół w Gąsawie .

6 grudnia na Gąsawskim rynku odbyło się spotkanie z Mikołajem połączone ze świątecznym jarmarkiem ozdób Bożonarodzeniowych. Najmłodsi występowali w przeglądzie talentów, uczestniczyli w koncercie pastorałek, a wszytko uświetniły rozbrzmiewające się Kolędy. Odbyło się rozstrzygnięcie konkursów plastycznych zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Gąsawie.

5 grudnia w Rezerwacie Archeologicznym w Biskupie odbyła się gra terenowa pt. "W poszukiwaniu zaginionych prezentów". W zabawie udział wzięło 39 uczestników z terenu Gminy Gąsawa, którzy podzieleni zostali na 3 grupy. Wszyscy wspólnie dążyli ścieżkami rezerwatu. Wykonując zadania poszukiwali zaginionego prezentu. Uczestnicy musieli wykonać ozdoby choinkowe, ubierać chatkę Mikołaja, układać rymowanki, liczyć schody, poszukiwać ukrytego pokarmu dla renifera i co najważniejsze odnaleźć zagubiony prezent. Na zakończenie Mikołaj poczęstował wszystkich słodyczami oraz zaprosił na popołudniowy seans do kina na film pt. „Dobry Dinozaur”.

więcej zdjęć

Dnia 30.11.2015 roku odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gąsawa. Osobą prowadząca zebranie była pani Teresa Kawczyńska – Sołtys Sołectwa Gąsawa. W spotkaniu uczestniczyło 17 osób chcących działać w Stowarzyszeniu by propagować kulturę i tradycję. Na spotkaniu wybrano Zarząd Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gąsawa w następującym składzie:
Prezes – Anna Putz,
Wiceprezes – Teresa Kawczyńska,
Sekretarz – Alina Krygier,
Skarbnik – Bogumiła Langowska,
Członek zarządu – Czesława Frankowska.
Podczas spotkania zastanawiano się nad ogólną działalnością Stowarzyszenia. Ustalono termin kolejnego spotkania - będzie to styczeń 2016 roku, na które już dzisiaj Panie uczestniczące w spotkaniu założycielskim serdecznie zapraszają wszystkie chętne osoby z terenu Gminy Gąsawa.

18 listopada w salce konferencyjnej Urzędu Gminy odbyło się spotkanie dla społeczności lokalnej Gminy Gąsawa oraz organizacji pozarządowych. Spotkanie prowadzone było przez Panią Agnieszkę Ziółkowską z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Celem spotkania było wskazanie możliwości pozyskania środków unijnych w celu utworzenia i prowadzenia Kół Gospodyń Wiejskich w sołectwach Gminy Gąsawa. Zostały nakreślone kroki jakie powinny podjąć osoby zainteresowane pozyskaniem środków Unijnych na działania związane z realizacją, jaka dokumentacja powinna zostać złożona, oraz w jaki sposób zarejestrować poprawnie działalność. W spotkaniu udział wzięło 35 osób z 8 sołectw Gminy Gąsawa. Kolejne spotkanie w sprawie inicjatyw oddolnych planowane jest 15 grudnia 2015r. w Starostwie Powiatowym w Żninie.  

17 listopada w Sali „Stodoła” w Gąsawie odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegamy Pożarom” przeprowadzonym na szczeblu powiatowym. Z inicjatywy Wójta, Gmina Gąsawa stała się gospodarzem tegorocznego podsumowania konkursu. 

16 listopada w sali "Stodoła" odbył się I Międzypowiatowy Przegląd Małych Form Teatralny "Eko Teatr". Tego dnia jury w składzie: Maria Bleja, Danuta Górna i Marta Nadzieja miało okazję obejrzeć i ocenić występy artystyczne trzech grup teatralnych. Grupa z Gąsawy wystąpiła w przedstawieniu pt. "Jabłoneczka", Kabaret Suchy Nóż z Samostrzela przedstawił "Szkolny Sklepik", natomiast grupa z Dąbrowy Mogileńskiej pokazała występ kabaretowy o tematyce ekologicznej.

14 listopada w hali Zespołu Szkół w Janowcu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Samorządowców w Piłkę Siatkową. W turnieju udział wzięła drużyna Samorządowców z Gąsawy, która w klasyfikacji ogólnej zajęła piąte miejsce. Skład: Andrzej Hauke, Adrianna Misiak, Paulina Kranz, Karol Wrzesiński,Leszek Kranz, Roman Szczęsny, Mariusz Kazik.

Dnia 13 listopada z inicjatywy Wójta Gminy Gąsawa Błażeja Łabędzkiego odbyło się spotkanie z laureatami Turnieju Strzeleckiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada. Wraz z opiekunem i organizatorem turnieju Jerzym Kałużą - Wierzchosławskim do Urzędu Gminy przybyli uczniowie Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie – Dariusz Woźniak, Maciej Grochowski i Kacper Hibner. Z rąk Wójta otrzymali pamiątkowe dyplomy, a puchar za najlepszy wynik osiągnięty na strzelnicy i zwycięstwo trafił do Dariusza Woźniaka.

11 listopada mieszkańcy gminy Gąsawa obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu zaplanowano mnóstwo atrakcji. O godzinie 11:00 w gąsawskim kościele odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Świętowanie zainaugurował Bieg Niepodległości na dystansie 11,11 km, w którym najlepszy okazał się Piotr Grochowiak, drugi na metę przybiegł Tomasz Kubiak, trzeci był Rafał Maciejewski, natomiast pięciokilometrowy dystans najszybciej pokonał Arkadiusz Grzechowiak, drugi był Tomasz Adamczyk, za nim na mecie pojawił się Kamil Cichowicz.