8 października 2016 roku w Pniewach odbył się II Pniewski Bieg Przełajowy wokół 3 Jezior. W biegu udział wzięło 89 zawodników, którzy biegli na dystansie 10 km, 5 km lub 2 km bądź szli z kijkami na dystansie 5 km. Trasa biegów przebiegała w terenie leśnym, zaś start i meta zlokalizowane były przy świetlicy wiejskiej w Pniewach.

W biegu głównym na 10 km zwyciężył Maciej Maćkowski ze Żnina. Drugie miejsce zajął Piotr Grochowiak z Barcina, a trzeci na metę przybiegł Dariusz Śliwiński ze Żnina.

Wśród kobiet na tym dystansie najszybsza była Lucyna Krajewska ze Żnina. Drugie miejsce zajęła Violetta Mróz z Drewna. Trzecie miejsce należy do Ewy Krygier z Drewna.

Bieg na 5 km wygrał Marcin Taraska z Barcina. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Grzechowiak ze Żnina. Trzecie - Filip Łukomski ze Żnina. W kategorii kobiet wystartowały dwie uczestniczki, które zajęły ex aequo pierwsze miejsce: Zofia Kanarkowska i Magdalena Rataj.

W konkurencji nordic walking zwyciężył Antoni Sikora z Pniew. Drugi na metę przybył Jerzy Buczkowski ze Żnina. Na trzecim miejscu marsz z kijkami zakończył Maciej Książkiewicz z Gąsawy. Wśród pań zwyciężyła Agnieszka Mielecka z Drewna. Jako druga na mecie pojawiła się Maria Walczak ze Żnina. Trzecie miejsce zajęła Joanna Zwolenkiewicz z Godaw.

Bieg rodzinny na 2 km wygrała drużyna w składzie: Radosław Urbanowski oraz Klara Fanslau. Drugie miejsce zajęli: Brajan Wawrzyniak, Sandra Pawłowska, Roksana Frąckowiak, Joanna Wesołowska i Weronika Winkiewska. Trzecie miejsce zdobyła drużyna, do której należeli: Kamila Mróz, Roksana Sikora, Karolina Jemioła, Agata i Aleksander Rewezińscy.

Nagrodę dla najszybszych zawodników z gminy Gąsawa odebrali: Radosław Szary oraz Violetta Mróz. Najstarszym zawodnikiem tegorocznego biegu wokół trzech jezior w Pniewach została Stefania Kranz, a nagrodę dla najmłodszego zawodnika otrzymała Adrianna Folaron.

Zdobywcy miejsc na podium zostali nagrodzeni pucharami i książkami, zaś wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli bieg, otrzymali pamiątkowe medale, wzięli też udział w losowaniu cennych nagród rzeczowych.

Wszyscy uczestnicy II Pniewskiego Biegu Przełajowego wokół 3 Jezior mogli skosztować przepysznych pierogów z serem przygotowanych przez mieszkanki Sołectwa Pniewy.

Organizatorami biegu byli: Sołectwo Pniewy. Urząd Gminy w Gąsawie. KS Sokół Gąsawa Stowarzyszenie Sympatyków Gąsawy.