Zdjęcie: Agata Rewezińska

Dnia 11 listopada 2017 r. w Gąsawie odbyły się obchody Święta Niepodległości, które rozpoczęły się o godz. 10.00 uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Gąsawie. Oprawę muzyczną zapewniła Gąsawska Orkiestra Dęta „Pałuki”. Po mszy dzieci i młodzież z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie, Szkoły Podstawowej im. Wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich i Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie wystąpili z okolicznościowym apelem. Przed kościołem uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na gąsawski cmentarz, gdzie w asyście uczniów klas mundurowych, którzy pełnili wartę honorową, złożono kwiaty na grobie powstańców wielkopolskich i wspólnie odśpiewano Rotę.

Po części oficjalnej na Rynku można było skosztować rogalików upieczonych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Biskupina oraz przekazanych przez Księdza Proboszcza Piotra Gogolewskiego, jak również krokietów i barszczu przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Gąsawy.

O godz. 16.00 w Gminnym Centrum Kultury „Stodoła” w Gąsawie odbył się Koncert Niepodległościowy w wykonaniu Zespołu Poezji Śpiewanej ARETE. Po koncercie aktorzy z Kółka Teatralnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gąsawie wystawili spektakl pt. „Życie w lesie”.

W ramach obchodów Święta Niepodległości w dniu 12 listopada 2017 r. w Gąsawie odbył się III Bieg Niepodległości, zorganizowany przez Klub Sportowy SOKÓŁ Gąsawa.

Tekst: Agata Rewezińska, zdjęcia: Karol Lizak

zdjęcia