22 maja 2018 r. nauczyciele z Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie zorganizowali III Mistrzostwa Klas Mundurowych. Jest to od 2016 r. cykliczna impreza, która odbywa się pod hasłem „Sprawny jak Policjant, Żołnierz, dofinansowana w ramach zadania publicznego Starostwa Powiatowego w Żninie z zakresu nauki, edukacji, oświaty i wychowania oraz dzięki środkom finansowym Gąsawskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społeczno-Wychowawczych im. Jadwigi Dziubińskiej.

 

Do zawodów przystąpili uczniowie klas mundurowych Szkół Powiatu: Żnińskiego – Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie, Zespół Szkół Niepublicznych im. Jana Szatowskiego w Janowcu Wlkp. ; Mogileńskiego – Zespół Szkół w Dąbrowie i Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach; Nakielskiego – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Emila Chroboczka w Szubinie. Celem imprezy była integracja młodzieży, promowanie postaw ukierunkowanych na dyscyplinę, samodzielność i kreatywność w realizowaniu zadań przygotowujących do przyszłej pracy w służbach mundurowych. W rywalizacji sportowo - obronnej młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności a także przekonać się że to najlepszy sposób, by w praktyce propagować samodyscyplinę i współpracę w zespole.

Po krótkim powitaniu i zapoznaniu się ze szczegółowym harmonogramem turnieju pięcioosobowe drużyny rozpoczęły rywalizację w trzech konkurencjach: strzelanie z kbks- u z postawy leżącej, biegu sztafetowego na dystansie 5 x 400 m, sprawnościowego toru przeszkód.

Pierwsze zmagania odbyły się na strzelnicy w Godawach. Drużynowo konkurencję strzelecką zwyciężył zespół z Janowca Wlkp. uzyskując 373 punkty. W kwalifikacji indywidualnej w kategorii dziewcząt najlepszy wynik – 83 punkty uzyskała Joanna Jakubowicz z ZSN w Janowcu Wlkp., a w kategorii chłopców Bartosz Strzemkowski z ZSN w Gąsawie zdobywając 84 punkty. Nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem strzelania czuwał Pan Jerzy Kałuża -Wierzchosławski. Bieg sztafetowy 5 x 400 m odbył się na orliku lekkoatletycznym w Gąsawie. Drużynowo wygrała ekipa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie . Decydującą konkurencją był sprawnościowy tor przeszkód, który miał wyłonić zwycięską drużynę. Polegał on na pokonaniu w jak najkrótszym czasie toru przeszkód, którego poszczególne elementy zbliżone były do toru przeszkód, jaki pokonują podczas procedury doborowej kandydaci do służby w Policji. W tej konkurencji uczniowie musieli wykazać się siłą, szybkością i zwinnością. Drużynowo zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół Niepublicznych z Gąsawy pokonując tor przeszkód w czasie 7 minut i 05 sekund. W kategorii dziewcząt najszybsza była Julia Pracka- 1,29,09 s , a w kategorii chłopców – Tomasz Wąs pokonując ten tor w czasie 1,12, 28 s.

W klasyfikacji końcowej III Mistrzostwa Klas Mundurowych wygrała drużyna z Zespołu Szkół Niepublicznych z Gąsawy, drugie miejsce zajęła ekipa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Emila Chroboczka w Szubinie. trzecią lokatę zdobyła drużyna z Zespółu Szkół Niepublicznych im. Jana Szatowskiego w Janowcu Wlkp. Kolejne miejsca zajęły drużyny z: Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach. – IV, Zespołu Szkół w Dąbrowie – V. Startujące zespoły otrzymały puchary, dyplomy i medale. Wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni okolicznościowymi statuetkami. Dla szkół organizatorzy wręczyli po trzy piłki, a każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowa koszulkę oraz słodkie nagrody. Dla wszystkich startujących drużyn i ich opiekunów zagwarantowany był ciepły posiłek. Młodzież uczestnicząc w rywalizacji, nie tylko uczyła się szlachetnej idei współzawodnictwa, ale przede wszystkim ukazała wizerunek sprawnego, zdecydowanego w działaniu i profesjonalnie przygotowanego kandydata do służb mundurowych. Szczególne podziękowania kierujemy dla uczniów i ich opiekunów za ambicję, wolę walki oraz wspaniałą zabawę i promocję . Już teraz zapraszamy na IV edycję projektu „Sprawny jak Policjant, Żołnierz, Strażak”. Dziękujemy również Wójtowi Gminy Gąsawa Błażejowi Łabędzkiemu za objęcie honorowym patronatem zawodów.

Zawody przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego Elżbieta Mazana, Agnieszka Żalińska i Sławomir Mazany. .

Tekst, Zdjęcie: Karol Lizak.